Boys Open 50m Backstroke - Heats (Declared Winners)

15 Yrs/Under Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 
1.Oliver Jarvis14Bodmin 30.02 427 
2.Harry Eade15St Austell 30.86 393 
3.Rob Wilkinson15Caradon 31.62 365 
4.George Hollis15Truro City 31.90 356 
5.Luke Getson14Caradon 34.28 286 
6.Ellis Tonkin13Penzance 35.46 259 
7.Nicholas Laws11Truro City 36.18 244 
8.Charlie Coulthard12St Ives Bay 36.52 237 
9.Ryan Chadwick13Bude 36.63 235 
10.George Spencer13Bodmin 37.00 228 
11.Lyndon Holmes-beddow11Carn Brea 37.04 227 
12.Aeden Mcnamara11St Ives Bay 37.06 227 
13.Owen Guy13Bodmin 37.08 226 
14.Timothy Wyatt12Truro City 37.42 220 
15.John Staffieri12Newquay 37.65 216 
16.Jack Rogers11Truro City 37.80 214 
17.Tom Barton13Newquay 38.26 206 
18.Connor Sleeman11Launceston 38.38 204 
19.Harris Eddy10Penzance 38.60 200 
20.Jack Lushington11Truro City 38.66 200 
21.Steven Lewis11Carn Brea 38.82 197 
22.Tim Abrahams12Carn Brea 38.93 195 
23.Jacob Gibbons11Carn Brea 39.26 191 
24.Vincenzo Emmanuel Thom12Newquay 39.27 190 
25.Ben Norton11Truro City 40.11 179 
26.Jack Miller11St Austell 40.38 175 
27.James Greenwood11Bodmin 40.41 175 
28.Byron Wood11Truro City 40.50 173 
29.Jake Edwards12Wadebridge 40.81 170 
30.Tom Leigh10Truro City 41.00 167 
31.Noah Phillips11Caradon 41.01 167 
32.Euan Dungavel12Truro City 41.17 165 
33.Thomas Lean10Truro City 41.38 163 
34.Joe Davies11Newquay 41.40 162 
35.Fletcher Stevenson10Penzance 41.42 162 
36.Sam Norton9Truro City 42.70 148 
37.Reef Slack10St Ives Bay 43.32 142 
38.Daniel Watkins11Bodmin 44.30 132 
39.Rhys Burton11Bude 45.23 124 
40.Arran Wickett10Wadebridge 45.87 119 
41.Noah Goros9St Ives Bay 46.32 116 
42.Erik Morris10St Austell 46.40 115 
43.Caidan Howell10Truro City 46.46 115 
44.Alex Weatherhead9Bodmin 46.67 113 
45.Hector Faux10Truro City 46.91 111 
46.Elis Richards9St Ives Bay 48.88 98 
47.Ethan Treloar10Carn Brea 49.27 96 
48.Joshua Tonkin9Penzance 49.62 94 
49.Matthew Clowes12Bodmin 1:00.91 51 
 Jake Smitheram9St Ives Bay DNC   
 Roderick Brookes9Truro City DQ T-1L   
 Arthur Bygrave9Newquay DQ T-1L   

Disqualification Codes

16 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 
1.Ed Gilbertson19Caradon 27.36 564 
2.Luke Hollis17Truro City 29.35 457 
3.Thomas Onley17Carn Brea 29.58 446 
4.Matthew Trewhella16Truro City 30.63 402 
5.Thomas Shorey16Penzance 30.95 389 
6.Edward Cockerham17Carn Brea 31.24 379 
7.Jamie Hamilton17Carn Brea 31.40 373 

09 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 
1.Sam Norton9Truro City 42.70 148 
2.Noah Goros9St Ives Bay 46.32 116 
3.Alex Weatherhead9Bodmin 46.67 113 
4.Elis Richards9St Ives Bay 48.88 98 
5.Joshua Tonkin9Penzance 49.62 94 
 Jake Smitheram9St Ives Bay DNC   
 Roderick Brookes9Truro City DQ T-1L   
 Arthur Bygrave9Newquay DQ T-1L   

Disqualification Codes

10 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 
1.Harris Eddy10Penzance 38.60 200 
2.Tom Leigh10Truro City 41.00 167 
3.Thomas Lean10Truro City 41.38 163 
4.Fletcher Stevenson10Penzance 41.42 162 
5.Reef Slack10St Ives Bay 43.32 142 
6.Arran Wickett10Wadebridge 45.87 119 
7.Erik Morris10St Austell 46.40 115 
8.Caidan Howell10Truro City 46.46 115 
9.Hector Faux10Truro City 46.91 111 
10.Ethan Treloar10Carn Brea 49.27 96 

11 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 
1.Nicholas Laws11Truro City 36.18 244 
2.Lyndon Holmes-beddow11Carn Brea 37.04 227 
3.Aeden Mcnamara11St Ives Bay 37.06 227 
4.Jack Rogers11Truro City 37.80 214 
5.Connor Sleeman11Launceston 38.38 204 
6.Jack Lushington11Truro City 38.66 200 
7.Steven Lewis11Carn Brea 38.82 197 
8.Jacob Gibbons11Carn Brea 39.26 191 
9.Ben Norton11Truro City 40.11 179 
10.Jack Miller11St Austell 40.38 175 
11.James Greenwood11Bodmin 40.41 175 
12.Byron Wood11Truro City 40.50 173 
13.Noah Phillips11Caradon 41.01 167 
14.Joe Davies11Newquay 41.40 162 
15.Daniel Watkins11Bodmin 44.30 132 
16.Rhys Burton11Bude 45.23 124 

12 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 
1.Charlie Coulthard12St Ives Bay 36.52 237 
2.Timothy Wyatt12Truro City 37.42 220 
3.John Staffieri12Newquay 37.65 216 
4.Tim Abrahams12Carn Brea 38.93 195 
5.Vincenzo Emmanuel Thom12Newquay 39.27 190 
6.Jake Edwards12Wadebridge 40.81 170 
7.Euan Dungavel12Truro City 41.17 165 
8.Matthew Clowes12Bodmin 1:00.91 51 

13 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 
1.Ellis Tonkin13Penzance 35.46 259 
2.Ryan Chadwick13Bude 36.63 235 
3.George Spencer13Bodmin 37.00 228 
4.Owen Guy13Bodmin 37.08 226 
5.Tom Barton13Newquay 38.26 206 

14 Yrs Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 
1.Oliver Jarvis14Bodmin 30.02 427 
2.Luke Getson14Caradon 34.28 286 

15 Yrs/Under Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 
1.Oliver Jarvis14Bodmin 30.02 427 
2.Harry Eade15St Austell 30.86 393 
3.Rob Wilkinson15Caradon 31.62 365 
4.George Hollis15Truro City 31.90 356 
5.Luke Getson14Caradon 34.28 286 
6.Ellis Tonkin13Penzance 35.46 259 
7.Nicholas Laws11Truro City 36.18 244 
8.Charlie Coulthard12St Ives Bay 36.52 237 
9.Ryan Chadwick13Bude 36.63 235 
10.George Spencer13Bodmin 37.00 228 
11.Lyndon Holmes-beddow11Carn Brea 37.04 227 
12.Aeden Mcnamara11St Ives Bay 37.06 227 
13.Owen Guy13Bodmin 37.08 226 
14.Timothy Wyatt12Truro City 37.42 220 
15.John Staffieri12Newquay 37.65 216 
16.Jack Rogers11Truro City 37.80 214 
17.Tom Barton13Newquay 38.26 206 
18.Connor Sleeman11Launceston 38.38 204 
19.Harris Eddy10Penzance 38.60 200 
20.Jack Lushington11Truro City 38.66 200 
21.Steven Lewis11Carn Brea 38.82 197 
22.Tim Abrahams12Carn Brea 38.93 195 
23.Jacob Gibbons11Carn Brea 39.26 191 
24.Vincenzo Emmanuel Thom12Newquay 39.27 190 
25.Ben Norton11Truro City 40.11 179 
26.Jack Miller11St Austell 40.38 175 
27.James Greenwood11Bodmin 40.41 175 
28.Byron Wood11Truro City 40.50 173 
29.Jake Edwards12Wadebridge 40.81 170 
30.Tom Leigh10Truro City 41.00 167 
31.Noah Phillips11Caradon 41.01 167 
32.Euan Dungavel12Truro City 41.17 165 
33.Thomas Lean10Truro City 41.38 163 
34.Joe Davies11Newquay 41.40 162 
35.Fletcher Stevenson10Penzance 41.42 162 
36.Sam Norton9Truro City 42.70 148 
37.Reef Slack10St Ives Bay 43.32 142 
38.Daniel Watkins11Bodmin 44.30 132 
39.Rhys Burton11Bude 45.23 124 
40.Arran Wickett10Wadebridge 45.87 119 
41.Noah Goros9St Ives Bay 46.32 116 
42.Erik Morris10St Austell 46.40 115 
43.Caidan Howell10Truro City 46.46 115 
44.Alex Weatherhead9Bodmin 46.67 113 
45.Hector Faux10Truro City 46.91 111 
46.Elis Richards9St Ives Bay 48.88 98 
47.Ethan Treloar10Carn Brea 49.27 96 
48.Joshua Tonkin9Penzance 49.62 94 
49.Matthew Clowes12Bodmin 1:00.91 51 
 Jake Smitheram9St Ives Bay DNC   
 Roderick Brookes9Truro City DQ T-1L   
 Arthur Bygrave9Newquay DQ T-1L   

Disqualification Codes

16 Yrs/Over Age Group - Full Results

PlaceNameAaDClub Time FINA Pt 
1.Ed Gilbertson19Caradon 27.36 564 
2.Luke Hollis17Truro City 29.35 457 
3.Thomas Onley17Carn Brea 29.58 446 
4.Matthew Trewhella16Truro City 30.63 402 
5.Thomas Shorey16Penzance 30.95 389 
6.Edward Cockerham17Carn Brea 31.24 379 
7.Jamie Hamilton17Carn Brea 31.40 373 

UP